Jak zacząć fotografować

Jak zacząć fotografować? Pierwsze kroki

W czasach, gdy aparaty fotograficzne są dostępne niemal dla każdego, wiele osób zadaje sobie pytanie „jak zacząć fotografować”? I choć teoria jest tak naprawdę bardzo prosta, o tyle osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z aparatem czy fotografią, mogą być nieco zagubione. Ważne jest by wiedzę tą usystematyzować. Dobrze jest też poradzić się osób, które już te pierwsze kroki mają dawno za sobą. Dlatego przychodzę do Was z krótkim poradnikiem, który pomoże początkującym fotografom. Zatem od czego zacząć naukę fotografii?

Poznaj swój aparat

O ile jestem zdania, że sam sprzęt nie jest tak ważny, to jednak umiejętność jego obsługi już tak. Musisz wiedzieć, jak zmienić przysłonę, ISO, balans bieli czy przełączyć się na format RAW. Powinieneś/aś to robić automatycznie i bez zastanowienia. Nie jestem zwolennikiem czytania instrukcji – zazwyczaj są długie, nudne i napisane tak, że i tak mało z nich się pamięta. Zamiast tego polecam przelecieć przez opcje menu i przyciski na aparacie, sprawdzając co robią. Zapewne nie raz, nie dwa do instrukcji trzeba będzie zajrzeć. Ale uważam, że praktyczne poznawanie czegoś jest przyjemniejsze i jednocześnie pozwala lepiej zapamiętywać. Jak to mówią, lepiej mieć gorszy aparat, ale taki który potrafisz obsłużyć, niż super aparat, którego nie potrafisz obsłużyć.

Poznaj podstawy fotografii

Fotografowanie na automacie odpada. Musisz wiedzieć co to jest ISO, przysłona, szybkość migawki i wiedzieć jak je ustawić by zdjęcie wyglądało poprawnie. Jest to tzw. trójkąt ekspozycji. Chyba najważniejsza rzecz w fotografii. To po prostu trzeba znać. Tak samo powinieneś/aś wiedzieć co to jest balans bieli czy format pliku RAW. Podstawy kompozycji też się przydadzą. Jeżeli poznasz podstawy fotografii możesz śmiało iść robić zdjęcie bez obaw i stresu.

Sprawdź, co chcesz fotografować

Jednym z problemów z jakim spotykają się początkujący fotografowie jest to, że nie do końca wiedzą, co chcą pokazać na swoich zdjęciach. Robią zdjęcia wszystkiemu i w każdy możliwy sposób. Jest to w pewnym sensie dobre, bo można obserwować i uczyć się na własnych błędach. Uważam, że do tego by sprecyzować to, co i jak chcemy fotografować, trzeba po prostu dojrzeć. Chciałbym jednak zwrócić Tobie uwagę na by podczas robienia zdjęć zadać sobie pytanie „Co chcę pokazać? Jak chcę to pokazać? O czym ma być to zdjęcie?”.

Czytaj blogi, oglądaj tutoriale, pogłębiaj wiedzę

W dobie darmowego dostępu do wiedzy nie ma problemu z nauką czegokolwiek. Jest wiele kanałów fotograficznych na YouTubie, które objaśniają podstawy fotografii czy obsługę aparatu. Oglądaj, chłoń wiedzę i wykorzystują ją w praktyce.

Inspiruj się innymi

Oglądaj zdjęcia innych fotografów. Na pewno znajdziesz takich, które prace Ci się spodobają. Nie zależnie czy jest to fotografia ślubna, fashion czy portretowa. Możesz na przykład wykorzystać fotograficzne hashtagi na instagramie by znaleźć konta, które Cię zainteresują. Podglądanie lepszych jest ważnym aspektem rozwoju. Nie chodzi absolutnie o to, by kopiować ich kadry, ale o (nawet podświadome) podłapywanie dobrych kadrów, patentów czy światła.

Działaj!

To ostatni, ale tak naprawdę najważniejszy punkt. Wiem, jak czasami jest ciężko się zebrać w sobie i zrobić ten pierwszy krok. Na początku najłatwiej poprosić znajomą/znajomego o pozowanie. Nawet gdy zdjęcie nie będą wychodzić na początku, nie zrażaj się. Każdy tam był. Potrzeba tylko zapału i konsekwencji. Jeśli chcesz fotografować i daje Ci to satysfakcję to nie masz wyjścia – zacznij robić zdjęcia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *