Gdzie szukać modelek

Gdzie szukać modelek na zdjęcia?

Każdy początkujący fotograf zadaje sobie to pytanie – gdzie znaleźć modelki na zdjęcia? Na początku zazwyczaj fotografuje się znajomych i rodzinę, ale ileż można! W końcu przychodzi taki czas, że czujemy się na tyle pewnie i chcemy współpracować z innymi, bardziej doświadczonymi osobami. Dziś o tym, gdzie i jak szukać modelek/modeli.

Zacznijmy od tego, że każda współpraca – a mam tu na myśli współpracę „darmową” czyli tzw. TFP – musi przynieść obu stronom korzyści. Dlatego jeśli jesteś początkującym fotografem/początkującą fotografką nie porywaj się z motyką na słońce, pisząc do modelek, które w branży działają już X lat. Bo na 99% dostaniesz odmowę i jeszcze się zrazisz. Wiem, że byłoby fajnie współpracować z kimś ze sporym doświadczeniem. Jednak dla tej drugiej osoby, współpraca z fotografem z małym doświadczeniem nie przyniesie raczej żadnej korzyści.

Pamiętaj by szukając modelek czy modeli, spojrzeć na to by obie strony miały podobne doświadczenie i portfolio na podobnym poziomie. Wtedy obie strony powinny być zadowolone i coś na tym zyskać. Poza tym, po jakimś czasie, fajnie jest spojrzeć na osoby z którymi się współpracowało i zobaczyć, że również rozwijają się w fotografii czy modelingu, równolegle z Tobą.

Max Models, Mega Models, QQ Models i inne

Portale tego typu były kilka lat temu w zasadzie jedynym miejscem, gdzie można było znaleźć społeczność foto-modelingową. Moim zdaniem te wszystkie portale już dawno się skończyły i marno szukać tam fajnych współprac. Tym bardziej, że szczególnie na Max Models modelki często dostają dwuznaczne propozycje – dlatego dziewczyny z jakimś już doświadczeniem, po prostu odchodzą od tego typu portali. Może jedynie wyjątkiem jest qqmodels.pl. Wygląda profesjonalnie, a poziom zdjęć jest zazwyczaj wyższy niż na innych portalach.

Instagram

Instagram to kopalnia modelek i modeli. Instagrama ma prawie każdy, a już na pewno większość osób z branży. Jeśli masz duże zasięgi na swoim koncie, tym łatwiej będzie Ci znaleźć współpracę. Ale nawet jeśli nie, wystarczy że na swoim profilu będziesz mieć dobre portfolio i napiszesz do wybranej osoby. Często dziewczyny, które nie są typowymi modelkami, a bardziej influencerkami, bardzo chętnie korzystają ze współprac. Ja opieram się głównie na instagramie i…

Grupy na Facebooku

…i grupach na Facebooku. Tego typu grup jest masa i jest tam naprawdę wiele osób. Większe miasta mają swoje grupy. Ja często ogłaszam się na grupie Wrocław – TFP. Są też grupy ogólnopolskie jak np. Modelki, influencerki, hostessy, współpraca czy TFP/ Szukam modelki/ fotografa. Na grupach są osoby, które nie mają doświadczenia, ale też takie które mają je duże, więc na pewno znajdziesz kogoś na podobnym poziomie do Twojego.

Agencje

Agencje modelek i modeli to chyba ostatnie miejsce, gdzie początkujący fotografowie i fotografki będą szukać współpracowników. Wynika to z prostej przyczyny – są tam osoby, które mają już doświadczenie. Zwyczajnie nie opłaca im się poświęcać swojego czasu, gdy widzą, że fotograf nie dostarczy im zdjęć takiej jakości jakiej potrzebują. Tak czy inaczej, gdy już nabierzesz trochę doświadczenia i Twoje zdjęcia będą całkiem dobre, możesz spróbować się zgłosić do kilku agencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *